Gündem

SICAK GÜNDEM HABER

SICAK GÜNDEM HABER

Olay ve olgu üzerinde edinilmiş olan bilgilere haber denilmektedir. Bu elde edilmiş olan bilgilerin yayın organları aracılığı ile radyo, televizyon ya da gazete gibi araçlarla sunulması amacıyla yazılı hale getirilmesine de haber yazısı denilmektedir.

Tarih boyunca insanlar iletişim amacıyla çeşitli yollara başvurmuşlardır. Tabletlere, duvarlara ya da mağaralarda yer alan kayalıklara kazımışlardır. Matbaanın icat edilmesiyle beraber bu izler kağıtlara aktarılmaya başlamıştır. İlk haber yazılara gazetelere yazılmıştır.

Bu araçların gelişmesiyle beraber haber ulaşma yolları beraberinde artmıştır. İnternet ile beraber haberlere ulaşmak daha da kolay hale gelmiştir. Habersiz kalmak oldukça zor bir durumdur. İnsan doğası gereği merak eden bir varlıktır. Bu yüzden bu organların gelişmesi biraz da bu meraktan kaynaklanmaktadır.

Her türlü haber sitemiz üzerinde yer almıştır. Bu haber türleri;

  1. Niteliklerine göre haberlerin sınıflandırılması;

Genel olarak yapılan haberler; her zaman ortaya çıkabilecek olan haberlere genel haberler denilmektedir. Günlük yaşam içerisinde karşımıza çıkan rutin haberlerde diyebiliriz. Bu haber türü içerisinde yapılan törenler, kutlamalar, şenlikler ve yapılan görüşmeler yer almıştır.

Basit olarak yapılan haber türleri; haber içerisinde konu yer alır. Haberin düzenlenmesi uğraş istememektedir. Kolay şekilde de kaleme alınmaktadır. Bu haber türüne de ölüm, hastalık, kayıp, kaza ve hava durumları gibi haberler yer almaktadır.

Karmaşık olarak yapılan haber türleri; konu hakkında temel olan bilgileri toplarlar. Karmaşık yapılan haberler uzmanların yapması gereken haber türleridir. Görev bölümünün yapılması gereklidir. Bu haberler yapılırken objektif olmalıdır. Her ayrıntı mutlaka araştırma yapılmasını gerektirir. Bu haber türlerine; siyaset, hükümet, parti, tarım, eğitim gibi konuyu içermektedir.

Özel konulu olarak yapılan haber türleri; en çok ilgi gören haberlerdir. Kişilerin başlarına gelen özel haberleri içermektedir.

  1. İçeriklerine göre haberlerin sınıflandırılması;

Sert yapılan haberler; bu haberler araştırma ağırlıklı olan haberlerdir. Belgesel gibi bir dizi içerikli olan haber yazılarıdır. Kişileri düşünmeye sevk eden haber türüdür.

Yumuşak yapılan haberler; halkı gündemden uzaklaştırmak amacıyla yapılan daha çok eğlenceli yapılan haber yazılarıdır. Astroloji, yemek programları, moda ve magazin haberleri yer almaktadır. Bu haber türleri eğlendirir aynı zamanda da oyalar.

  1. Yapılarına göre haberlerin sınıflandırılması;

Röportaj içeren haberler; haber aynı zamanda röportaj karışımıdır. Bu haberler yapılmadan öncesinde ön bir hazırlık yapılması gereklidir. Yetkililer ve aynı zamanda ilgili olan kişiler ile görüşme yapılması gereklidir. Röportaj haberleri soru cevap şeklinde yapılır ve normal haberden daha uzun tutulur.

İlan içeren haberler; evlenme, doğum ve ölüm gibi bilgilere yer veren haberlerdir. Genel olarak hedef kitlelere seslenmek amacıyla yapılan haber türleridir.

Reklam içeren haberler; haber konusu olan olay ya da bilgiler reklam formatında hazırlanmaktadır. Hedef kitleler genellikle haberleri daha da inandırıcı bir hale getirmektedir. Bu sebeple de yapılan haberler haber formatına uygun şekilde hazırlanır. Genelde bu haberler kurum ile ilgili imaj oluşturmaktadır.

Bu reklam türlerinin hepsi haber sitemizde yer almaktadır. Ve bu haberler site ve uygulamamız üzerinde kategorize edilmiş bir haldedir. Bu da daha kolay ulaşılabilir hale gelmiştir. Kullandığımız haber dili gayet açık ve sade bir dildir. Sitemiz herkesin anlayabileceği bir şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca uygulama da oluşturarak haberlere daha kısa yoldan ulaşabileceğiniz bir yol yaptık. Tek tık sayesinde bütün haberlere istediğiniz yer ve zamanda ulaşabileceksiniz. Sıcak gündem de son dakika haberleri ve gündem haberleri de yer almaktadır. Kolaylıkla olanlardan haberdar olabilirsiniz.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu