Gündem

Siperin buluşturduğu, savaşın ayırdığı kardeşler

MEHMET BAYER – 20.10.2020 – HİBYA – Çanakkale Savaşları, kahramanlık, yiğitlik, vatan sevgisi kadar insan odaklı yaşanmışlıkları da sergilemesi bakımından dinleyenleri, ziyaretçileri derinden etkiliyor.

Türk ve Avustralyalıların hayatlarının bir parçasını bıraktığı Gelibolu Yarımadası, bazen savaş ortamında bile kavuşmaları ifade ediyor.

Savaşa katılmak için Avustralya’nın Victoria eyaletinden Gelibolu Yarımadası’na gelen 8. Avustralya Hafif Süvari Alayı’nda görev yapan Thomas (21) ve kardeşi George (17) Dudderidge’in hikayesi de bunlardan sadece birisi.

Ülkelerinde babalarını kaybeden kardeşleri anneleri, bakmakta zorlanınca bir yetimhaneye verdi. Bir süre yetimhanede kalan Thomas ve George’u farklı aileler evlat edindi.

Yeni yaşamlarını sürdürdükleri sırada başlayan 1. Dünya Savaşı nedeniyle kardeşler birbirinden habersiz orduya yazılıp, Gelibolu Yarımadası’na geldi.

Aynı bölükte çarpışan ve siperde tanışan kardeşlerden Thomas Dudderidge, 7 Ağustos’ta Cesarettepe’deki çarpışmada hayatını kaybetti ve Arı Burnu mezarlığına defnedildi. Dudderidge’nin ölümü The Argus (Melbourne, Victoria ) gazetesinde 18 Eylül 1915 tarihinde yer aldı. George Dudderidge ise aynı harekattan yaralı kurtuldu.

Savaşın ardından Avustralya’ya dönen George Dudderidge, Perth kentine yerleşti. Burada evlenen Dudderidge’nin torunu Alan Dudderidge, savaşların 100. yıl dönümünde babasının ve amcasının savaştığı alanları ilk kez ziyaret edip, duygu yüklü anlar yaşadı.

Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu