Gündem

Tepki alışı bekleniyor

Boğa piyasasına geri döndük demek için henüz erken. Ancak borsalardaki yeni zirveler ve pandemi öncesine gerileyen VIX oynaklık göstergesi bize Fed şokunun atlatıldığını gösteriyor. Fed piyasaları, büyümeyi öldürmeyeceğine ve enflasyonun kontrolden çıkmasına izin vermeyeceğine ikna etmiş durumda.
Reflasyon temasına geri döndüğümüze inanıyoruz. Ancak piyasaların buna ikna olması için kanıt gerekiyor. Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisi bu bağlamda özel bir öneme sahip. Medyan piyasa beklentisi Haziran ayında 700.000 kişi ile Mart ayından beri en güçlü istihdam yaratıldığına işaret ediyor. Ancak Nisan ve Mayıs ayı tecrübeleri veride aşağı yönlü sapma ihtimalinin göz ardı edilmemesi gerektiğini söylüyor.
Gelişmekte olan ülke varlıkları risk iştahındaki iyileşmeden sınırlı oranda yararlanıyor. Salgına karşı başarısız mücadele, doların güçlenmeye başlaması ve faizlerdeki artış gelişmekte olan ülke paralarını baskılıyor. Küresel yatırımcı gelişmekte olan ülkelere karşı daha seçici. Emtia üreticisi ve pro-aktif ekonomi politikası uygulayan Brezilya’ Meksika, Rusya, Macaristan pozitif ayrışıyor.
Türkiye varlıkları negatif ayrışmaya devam ediyor. Türk lirası sene başından beri %15 değer kaybıyla en zayıf para birimi. MSCI Türkiye sene başından beri %23 kayıpla en kötü performans gösteren gelişmekte olan ülke endeksleri arasında.
Dünya borsalarındaki yükselişe ve Türk lirasındaki değer artışına paralel Borsa İstanbul’da hafif pozitif bir açılış öngörüyoruz. Borsa İstanbul için destek ve direnç seviyeleri 1.370 ve 1400 seviyeleri. Cuma günkü sert düşüş sonrasında endeksin tepki alışıyla 1.400 seviyesinin üzerine çıkmasını bekliyoruz.
Haber akışında salgının kontrol altına alınmasıyla birlikte Temmuz başından itibaren ekonominin normalleşmesi ve turizmin açılması öne çıkıyor. Havacılıkta pandemi sonrası en güçlü hava trafiği verileri ve otomotiv satışlarındaki artış dikkat çekiyor.
ABD mahkemesinde anlaşma zemini aradığı haberi üzerine Halkbank hisselerinde sert tepki görebiliriz. Akbank ve Garanti hisselerinde uluslararası bir yatırım bankasının AL tavsiyesi vermesi sonrasında pozitif ayrışma görebiliriz. Teknik bültende Kardemir, Turkcell, Arçelik hisselerini öne çıkartıyoruz.
Haberler & Makro Ekonomi
Turizm bakanı 2021 genelinde 20 ila 23 milyar arası yabancı turizm geliri bekliyor
Cuma akşamı piyasalar kapandıktan sonra yaptığı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanı ?Mehmet Nuri Ersoy 2021 yılı genelinde 20 milyar dolar turizm geliri beklediklerini, bu rakamın 23 milyar dolara da çıkabileceğini söyledi. 2020 senesinde turizm geliri 12 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. 22 milyar dolarlık İş Yatırım tahminimiz bakanın beklentilerine yakın.

Kaynak İş Yatirim
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı