Gündem

Trump ve Powell’ı beklerken

 

“PİYASANIN ROTASI”

Trump ve Powell’ı Beklerken…

Corona virüsünde güncel durum, vaka sayısı 24,193,010 – tedaviye pozitif cevap veren 15,824,493 – ölü sayısı 826,141 kişiye ulaşmıştır. Global çapta vaka sayısı 24 milyonu aşarken, tedavi bunabileceğine ilişkin beklentiler pozitif olarak devam etmektedir. Almanya’da vaka sayısı artmaya devam ederken, önleyici önlemler ve maske takmama durumunda ceza vs. işlemlerinin devreye alınması tartışılmaktadır.

Bugün Trump’ın ulusal kongrede aşı veya farklı bir tedavi yöntemine ilişkin önemli bir açıklamada bulunması beklenmektedir. Yaklaşan ABD seçimleri öncesinde durumu lehine çevirmek isteyen Trump için bu tarz bir aksiyon oldukça faydalı olacaktır.

Bugün Fed Başkanı Powell’ın Jackson Hole konuşması piyasalar için kritik olacaktır. Konuşmasında virüs gölgesinde kalan enflasyon stratejisinden değişikliğe gitmesi beklenebilir. Enflasyon hedeflemesine geri dönüş için olası bir yol haritası açıklaması beklenebilir. Virüs kaynaklı enflasyon ve ekonomik aktivitede ivme kaybı devam ederken, %2 enflasyon hedeflemesi için henüz erken olabilir.

Fakat Fed’in yaklaşan Eylül toplantısı dikkate alındığında Powell’in majör bir politika değişikliği ilan etmesi düşük bir ihtimal olarak yer almaktadır.  Kansas City Fed Başkanı George, konuya ilişkin “Yüzde 2’nin bir tavan olduğunu asla düşünmedim, ancak ekonomide enflasyon beklentilerini neyin çıpaladığı konusunda odaklanmayı sürdürüyorum,” ve “İletişim açısından bakıldığında, hedeflerimize ulaşmada daha iyi bir iş çıkarmamıza yardımcı olacak konular hakkında konuşacağımızı düşünüyorum” açıklamalarında bulundu. Tüm bunların özetinde Dolar ve altın fiyatlama dinamikleri için açıklamalar kritik olacaktır.

Fed Başkanı Powell konuşma metni konuşmasından hemen önce basına servis edilecektir. Kuvvetle muhtemel para politikasının durumu ve geleceğe ilişkin yönlendirmeler yer alacaktır. Bu nedenden dolayı açıkla metni detaylarına göre fiyatlama dinamiklerinden sert oynaklıklar devreye girebilir ve kısa süreli devam edebilir!

ABD ekonomi için ikinci çeyrek büyüme verisinin ikinci okumasını takip edeceğiz. ilk okumada %32,9 gibi rekor daralmaya işaret ederken, bu okumada beklenti %32,5 olarak yer almaktadır. ABD ekonomisinin ikinci çeyrekte en kötüsünü gördüğü ve dipten çıkış sinyallerinin güçlendiği mevcut durumda öne çıkmaktadır.

 

Haftanın öne çıkan başlıkları için detaylı video analiz çalışmamızı izleyebilirsiniz.

Detaylar için tıklayınız.

Fiyatlama dinamiklerinde, S&P500 endeksi 3000 seviyesi üzerinde 3472 seviyesinde fiyatlanmaktadır.  Kısa dönemli olarak 3400 üzerinde ki olası hareket potansiyeli önemli olabilir. ABD 10 yıllık tahvil faizi %0,6737 seviyesinde bulunurken, %0,50 üzerinde kalıcılık etkin olmaktadır. Bu noktadan sonra ABD 10 yıllık tahvil faizi %1 ve üzerinde kalıcı olup olmayacağını takip edeceğiz. Altın $2000 altında $1943 seviyesinde bulunmaktadır. USDTRY paritesi 7,3432 seviyesi ile 7.30 üzerinde fiyatlanmaktadır. 5 yıllık CDS (beyaz) 536.417 seviyesi ile 600 seviyesi altında hareketine devam etmektedir. Dolar temasında (klasik ve bloomberg Dolar endeksleri (mor+turuncu)) gerileme devam etmektedir.

 

Gelişmekte olan ülkelerin para birimleri 5 günlük (20 – 27 Ağustos) performansları (- kırmızı  / + yeşil)

Türk Lirası, %0,60 değer kaybı göstermektedir.

 

Kıymetli madenler, 5 günlük (20 – 27 Ağustos) performansları (- kırmızı  / + yeşil)

Altın %0,18 değer kaybı – Gümüş %0,34 değer kazancı göstermektedir.

 

 

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı