Gündem

Turizmde Hediyelik Eşyaların Yeri

Turizm devletlerin en önemli gelir kaynakları arasında yer almaktadır. Ülkelere döviz getiren başlıca gelir kaynakları arasında turizm yer alabilmektedir. Bu neden ile turizmin etkileri ülkeler üzerinde çok fazla olabilmektedir. Ülkeye gelen turistler tatilleri sonrasında ülkelerine geri dönerken yanlarında hatıra ve hediye olarak hediyelik eşya satın almaktadırlar. Bu kültür neredeyse tüm ülkeler arasında bulunabildiği için işletmelere çok büyük katkı sağlayabilmektedir. İşletmeler genellikle turizmin aktif olduğu kaş gibi bölgelerde hediyelik eşya işletmeleri açmaktadırlar. Hatta en çok satışa sunulan hediyelik eşyalar arasında anahtarlıklar yer aldığı için işletmeler toptan anahtarlık stoku yapabilmektedirler. Bu neden ile hediyelik eşya işletmelerinin bünyelerinde çok fazla ürün çeşitliliği bulunabilmektedir.

Hediyelik Eşyaların Maddi Getirileri

Hediyelik eşyalar genellikle turizm bölgelerinde talep gördüğü için madde olarak çok ciddi miktarlarda getiri sağlayabilmektedir. Bunun temel nedeni ise müşteri portföyünün birçoğunun yurt dışından gelen turistlerden oluşmasından kaynaklanmaktadır. Yurt dışından gelen turistler genellikle dolar gibi döviz kaynakları ile harcama yaptıkları için ve hediyelik eşya ürünlerine çok fazla ilgi duydukları için hediyelik eşya ürünlerinden çok fazla maddi gelir elde edebilmek mümkün olmaktadır. Hediyelik eşya kategorisinde ürün çeşitliliği çok fazla olduğu için satışa sunulan ve tüketicilerin satın alabileceği ürün sayısı da çok fazla olmaktadır. Ürün çeşitliliği ve stok sayısı ne kadar fazla ise tüketicilerden o kadar fazla talep gelebilmektedir.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı