Sponsorlu Bağlantılar

Uşak Tarhanası

Uşak Tarhanası

Türkler Orta Asya’dan göç ettiklerinde, çok fazla yiyeceğin bozulmadan uzun süre nasıl saklanacağına dair bir çözüm bulmuşlar. Örneğin mayasız hamurdan yapılan hamur kuruduktan sonra uzun süre saklanabilir. Tarhana da buna benzer. Orta Asya yemeğine tarhana diyemeyiz. En fazla Orta Asya ve Anadolu’nun bir karışımı olabilir.

Pişirmesi de özel yöntemlere göre yapılmalıdır. Tadı ve kalitesi Uşak yöresinin iklimi, toprağındaki mineraller, kullanılan domates, biber, soğan, nohut, buğday türü ve ürünün üretildiği hayvanları besleyen bitkiler, yoğurt ile ilgilidir.

Uşak tarhanası bir yemek değil çorbadır. İnsanlar ona “tarhanaaşı” derler. Çünkü tarhananın besin değeri çok yüksektir. Yendiğinde tokluk hissi verdiği için tokluk hissi verir ve yenmiş gibi besleyicidir.

Son yıllarda birçok girişimci Uşak tarhanasını yerel düzeyden çıkarıp ulusal düzeye yaymaya çalışmaktadır. At kestanesi kremi, kahve, simit, köfte, pizza vb. Uşak tarhanasında bir zincirin olması ülkemize ve insanımıza faydalı olacaktır.

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu