Sponsorlu Bağlantılar

Vazetkomi

Vazetkomi

Vazetkomi nedir, meni içerisine sperm geçişini engelleyen bir doğum kontrol yöntemidir. Erkekler için uygulanan bu cerrahi işlemde sperm taşıyan kanalların kesilmesi veya bağlanması ile gerçekleşen bir uygulamadır. Erkeğin kısırlaştırılması da denen bu işlem üroloji uzmanları tarafından yapılır.

Mutlaka alanında uzman hekimler ve cerrahlar tarafından yapılması gerekir. Basit fakat bir o kadar da hassas olan bu operasyon uzman bir hekim tarafından yapılırsa kişi sorunsuz hayatına devam edebilir.  Operasyon sonrası testis ağrısı kişiden kişiye değişim gösterebilir.

Vazektomi Nedir?

Erkelerde son yıllarda doğum kontrolünü sağlamak amaçlı yapılan bir cerrahi işlemdir. Erkeklerde ki vas deferens kanallarının çeşitli teknikler uygulanarak bloke edilmesi veya kesilmesi olarak bilinen vazektomi nedir sorusuna bir açıklama getirir. Boşalma sırasında spermin dışarı çıkmasını engelleyemeye yönelik bu cerrahi ameliyat ile bir nevi kısırlaştırılma olur.

Vazektomi ameliyatı sonrası cinsel ilişkiden alınan zevkte artma ya da azalma olmaz. Operasyon sonrası vazektomi etkisi hemen başlamaz, işlemden sonra daha önceden yapılmış vas deferensten ileriye gitmiş spermlerin tamamı ile tüketilmesi yani bütünü ile boşalmanın sağlanması ile belirli bir süre geçtikten sonra etkisini gösterir. Testis kesesinin üzerinden cilt altından sperm kanalı hissedilerek işaret parmağı ve başparmak arasına alınarak yapılır.

Vazektomi Kimlere Uygulanır?

Lokal anestezi ile birlikte yapılan bu işlem günübirlik cerrahi merkezlerinde doktor muayenehanesinde yapılması gereklidir. Hiç çocuk sahibi olmak istemeyen ya da yeterli çocuğa sahip kişiler ya da çiftler tarafından tercih edilir.

Aileden gelen kalıtımsal bir hastalığı olan kişiler yani çocuk sahibi olması riskli kişiler vazektomi nedir sorusunu araştırabilir. Vazektomi uygulaması bu işlemi isteyen her erkeğe uygulaması mümkün bir operasyondur.

Kolay uygulanabilen maliyeti düşük bir doğum kontrol yöntemidir. İşlem sonrasında 3-4 aya kadar hamilelik riski devam eder sonrasında kalıcı ve hayat boyu etkisini devam ettirir. Yaptıracak olan kişilerin bu etkileri göz önünde bulundurması gerekir.

Testis Ağrısı Nedir?

Son yıllarda erkeklerin merak ettiği sorulardan biri olan testis ağrısı neden olur sorusunu açıklamak gerekirse, esasen bunun birkaç nedeni olabilir. Genellikle her erkek bireyin cinsel birliktelik ile birlikte testis ağrısı ile karşı karşıya kalması mümkündür. Ancak bu ağrılar normal karşılanacağı gibi bazen ciddi hastalıkların habercisi olabilir.

2 saatten fazla sürmeyen testis ağrısı önemsenecek bir durum olmadığını gösterir. Ancak 2 haftayı bulan ağrılarda hemen bir hekime başvurmak ve altında yatan sebebin araştırılması gerekir. Altında yatan sebepleri bazen, testis tümörü, zührevi hastalıklılar, Testislere darbe olabilir ve iktidarsızlık gibi sonuçlar doğurabilir. Testis ağrısı olan kişi ya da kişilerin kendilerini iyi bir şekilde gözlemleyerek geçmemesi durumunda acil bir şekilde bir hekime görünmelidirler.

Testis Tümörü Neden Oluşur?

Günümüzde oldukça nadir görülen kanser türlerinden olan testis kanseri, testisin içerisinde ki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması ile oluşan bir kanser türüdür. Testis kanseri genetiklikten gelen bir hastalık olsa da belirli başlı nedenlerinden bahsetmek mümkündür. Bu nedenlerin arasında yaş, genetik faktörler, inmemiş testis, testisin anormal boyutta olması, testis iltihabı, HIV virüsü, kısırlık gibi sebeplerden dolayı görüldüğü söylenebilir.

Penis Kırılması Belirtileri

Penis kırılması, erkek genital organı olan penis ereksiyon halinde iken travmaya uğraması sonucu bağ dokularının yırtılması olayına denir. Erekte hale gelmiş peniste şiddetli bir ağrı olur ve corpus kavernosumlar kan ile dolar, Bu aşamada meydana gelebilecek bir travma sonrası copus kavernosum adlı yapının yırtılması penis kırılmasına yol açar. Bazı belirgin belirtileri şunlardır; peniste ağrı, şişlik, morarma, kırılma hissi, peniste eğrilik, idrardan kan gelme, peniste anormal bir eğrilik penis kırılması sonucu oluşabilir.

Penis Kırılması Tedavi Yöntemleri

Penis kırılması tedavisi hastadaki belirtiler değerlendirilerek şiddetine göre yapılır. Penis kırılmasında şüphelenen kişi hemen bir üroloji uzmanına görünmeli. Eğer şikâyeti bulunan kişide penis kırılması belirtileri yoğun bir şekilde gözlemlenirse, acil bir şekilde cerrahi müdahale yapılır. Ancak belirtiler daha hafif seyrederse hasta takip edilir. Hasta haftalık kontroller ile gözlemlenir eğer iyileşme olmamış ise hastaya cerrahi işlem uygulanır.

Penis Tedavi Fiyatları

Penis kırılması şikâyetleri ile uzman bir hekime başvuran kişilere önerilen tedavi yöntemi tamamen kişinin şikâyetleri doğrultusunda belirlenir. Başvuruda bulunan hekim ve cerrahi merkeze göre penis tedavi fiyatları değişkenlik gösterir. Penis kırılması rahatsızlığının tedavisi birçok hastane ve merkez tarafından yapılır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı