Gündem

Wang Yi, Çin-Latin Amerika ilişkilerini değerlendirdi

Wang Yi, dün Uruguay Dışişleri Bakanı Francisco Bustillo, Ekvador Dışişleri Bakanı Juan Carlos Holguin ve Nikaragua Dışişleri Bakanı Denis Moncada ile telefon görüşmeleri gerçekleştirdi.

Wang, Çin ve Latin Amerika ülkelerinin geniş ortak çıkarlara sahip olduğuna işaret ederek, iki taraf arasındaki işbirliğinin karşılıklı yarara ve ortak kazanca dayalı Güney-Güney işbirliği olduğunu kaydetti.

Dışişleri Bakanı Wang, Çin’in Uruguay, Ekvador ve Nikaragua ile birlikte her alanı kapsayan somut işbirliğini derinleştirmeye, Çin-Latin Amerika ilişkilerini yeni bir düzeye taşımaya hazır olduğunu vurguladı.

Çin ile Latin Amerika arasındaki işbirliğinin herhangi bir jeopolitik amaç taşımadığına işaret eden Wang, kimseyi hedef almayan ve kimsenin yerine geçmeyi amaçlamayan, eşitlik ve karşılıklı yarara dayalı bu işbirliğinin üçüncü taraflardan da etkilenmemesi gerektiğini kaydetti.

Wang, Çin ve Latin Amerika ülkelerinin salgın sonrası dönemde, küresel meydan okumalar karşısında BM Şartı’ndaki amaç ve ilkeler ile uluslararası ilişkilerin temel normlarını birlikte savunmalarını, Çin ve Latin Amerika ülkelerinin egemenliğini, güvenliğini ve kalkınma çıkarlarını beraber korumalarını temenni ettiğini dile getirdi.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu