Gündem

WordPress Cache Nedir?

Wordpress cahce sunucunun yükünü azaltmak için yapılan önbellek işlemidir.

Böylece web sitenizin verileri geçici olarak önbellek ile saklanır. Özellikle görsel tasarım ve içerikleri yoğun olan web sitelerinde wordpress cache eklentisi oldukça önem arz etmektedir. Bir web sitesine ilk girişten sonra tarayıcı, görselin bir kopyasını yerel sabit diske alır. Böylelikle bilgisayar aynı resmi tekrar indirmeye gerek duymaz ve yereldeki kopya alınır. Bu önbellek işlemi sayesinde web sitesinin hızı ve performansı artış gösterir. Daha önce girilen web sitelerinin yüklenmesi konusunda büyük bir hız sağlar. WordPress cache ile makineler arasında sunucuya istek gönderimi düşer ve bant genişliği azalır. WordPress cache, gelen istekleri hızlandırmak için önceki verileri kullanır.

Böylelikle WordPress siteniz geç yüklenme sorunu ile karşı karşıya kalmaz. Kullanıcılar açısından web sitesinin hızlı olmaması ziyaretçi kaybına neden olabilir. Böylelikle kullanıcı deneyimi konusunda memnuniyet sağlanabilir ve SEO konusunda önem arz eden arama motoru sıralaması da yükselebilir.

WordPress Cache Eklentileri Nelerdir?

Web siteleriniz için tercih etmeyi düşündüğünüz wordpress cache eklentisinin siteniz ile doğru etkileşimi kurabilmesi önemlidir. Web siteniz ile optimize olmayan yanlış cahce seçimi farklı sonuçlara yol açabilir. WordPress ile uyumlu olan eklentiler arasından tercih yapılabilir. Bunlardan bazılarına örnek olarak ise; w3 total cache, wp fastet cache, comet cahche, hummingbird page speed optimization, wp süper cahce belirtiebilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu