Gündem

Xi Jinping, BAE Devlet Başkanı Muhammed bin Zayid Al Nahyan’la telefon görüşmesi yaptı

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nahyan’la telefon görüşmesi yaptı.

 Xi ikili ilişkilerin geldiği seviyeyi takdirle değerlendirerek, Çin’in BAE ile birlikte gelişmekte olan ülkelerin ortak çıkarlarını savunmaya hazır olduğunu vurguladı.

 İki tarafın salgınla mücadeledeki işbirliğini derinleştireceğini kaydeden Xi, Kuşak ve Yol inisiyatifinin BAE’nin kalkınma stratejisiyle entegrasyonunu pekiştireceklerini dile getirdi.

 Xi, BAE ile küresel kalkınma inisiyatifi ve küresel güvenlik inisiyatifi kapsamındaki eşgüdümünü güçlendirerek ve Ortadoğu bölgesindeki barış ve istikrarı koruyarak küresel yönetişim sisteminin daha adil ve rasyonel bir yönde gelişmesini hızlandıracaklarını da sözlerine ekledi.

 BAE Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nahyan, iki ülkenin salgınla mücadele gibi alanlarda verimli işbirliği geliştirdiğini hatırlatarak, Çin’le ilişkileri yeni düzeye taşımaya hazır olduklarını söyledi ve BAE’nin geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte Çin’in yanında olacağını yineledi. 

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı