Gündem

Xi Jinping, Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nin 6. idari amiri John Lee’yi kabul etti

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün Beijing’de Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nin 6. idari amiri seçilen John Lee’yi kabul etti.

Cumhurbaşkanı Xi, somut uygulamaların Hong Kong’daki yeni seçim sisteminin “Bir Ülke, İki Sistem” ilkesine ve Hong Kong’un kalkınma ihtiyaçlarına uygun bir siyasi ve demokratik sistem olduğunu doğruladığını, bu sisteme uzun vadeli olarak sadık kalınması gerektiğini vurguladı.

Bu yılın Hong Kong’un anavatana geri dönmesinin 25. yıldönümüne denk geldiğine dikkat çeken Xi, 25 yıldan beri birçok meydan okumaya rağmen, “Bir Ülke, İki Sistem” ilkesinin Hong Kong’ta uygulanmasında takdire layık başarıların elde edildiğini kaydetti.

Merkezi hükümetin bu ilkenin uygulanmasındaki kararlılığının değişmeyeceğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Xi, merkezi hükümet, Hong Kong Özel İdari Bölgesi yönetimi ve toplumdaki çeşitli çevrelerin ortak çabalarıyla, kaostan asayişe geçen Hong Kong’un şu an asayişten refaha geçen kritik bir dönemde bulunduğunu ve gelişme tarihinde yeni bir sayfa açacağını dile getirdi.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı