Gündem

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nde Aksu-Aral demiryolu hattı hizmete girdi

Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nde yer alan Aksu-Aral demiryolu hattı hizmete girdi. Böylece Avat ilçesi ve Aral kenti arasında ilk kez demiryolu bağlantısı kurulmuş oldu. Nisan 2020’de inşasına başlanan Aksu-Aral demiryolu hattının toplam uzunluğu 114,6 kilometre olup, demiryolunun tasarım hızı ise saatte 120 kilometre. Demiryolu boyunca bulunan dört istasyon elektrifikasyon koşullarına sahip.

Hat boyunca kum fırtınalarının tehlikelerine yönelik demiryolu boyunca kum kontrolü sistemi de kuruldu. Bu sayede, bir yandan demiryolu taşımacılığının güvenliği garanti alınırken, diğer yandan inşaat mühendisliğinin doğal çevre ve sosyal çevre ile uyumu ve koordinasyonu sağlandı.

Hat kurulmadan önce ürünler karayolundan araçlarla Aksu’ya götürülüp, trenlere yükleniyordu. Şimdi Aral’da mallar doğrudan trenlerle sevk edilebiliyor. Böylece hem kargo verimliği artırılacak hem de nakliye maliyetleri düşecek.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı