Gündem

Yan Flüt Başlangıç

Kurslara başlayan ve yan flüt başlangıç aşamasında olan kimseler için hazırlamış olduğumuz bu yazımız umarız sizlerin bu konu hakkındaki bilgi isteğinizi giderecektir. Flüt öğrenmeye başlayan ve tam olarak bu konuda hiçbir bilgi sahibi olmayan kimselerin bilmesi gereken en önemli şey flütün bütün üflemeli çalgılar içerisinde en hızlı ve çevik çalgı olduğudur. En hünerli çalgı türlü olan flütün çalamayacağı çok ama çok az şeyi vardır. Diatonik ezgilerin yanı sıra arpejler; uçarı ve gösterişli pasajlar ve bağlı ve dilli olarak iki şekilde de çok hızlı tempolar içerisinde çalınabilmektedir.

Yan flüt başlangıç aşamasının ikinci kısmında ise yakın ve uzak atlamalı aralıkların tekrar tekrar gelişleri ile birlikte stakato ve tril tremolo ve benzeri tekniklerin kullanılması gelmektedir.

Flüt çalgısının crescendeo ve decresconde olanaklarının meydana gelmesi diğer çalgılar için oldukça büyük ölçüde kısıtlı olmaktadır. Bazı tremololar ise oldukça olanaksız bir yapıdadır. Özellik ile ince seslerde yer alan gür pasajların çalımı içerisinde oldukça nefes harcanmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı