Gündem

Yılın En İyi Çıkış Yapan Genç Yazarı Ödülünü Cuma Bozkurt Aldı

2014 yılının kasım ayı sonunda Sokak Kitapları Yayınları tarafından yayınlanan Bir Yudum Aşk kitabı “Yılın En İyi Çıkış Yapan Genç Yazarı” ödülünü yazarı Cuma Bozkurt’a kazandırdı.

 

EPRAKA Kültür Merkezi tarafından düzenlenen Edebiyat Ödülleri’nin bu yılki en popüler adaylarından olan Cuma bozkurt, “Yılın En İyi Çıkış Yapan Genç Yazarı” ödülünü oybirliği ile aldı. Ödülü aldığı kitabını deneme ve şiir türü ortak örneği olarak nitelendiren Bozkurt, mutlu olduğunu ve ilk ödülünü bu kadar kısa sürede elde etmenin haklı gururunu yaşadığını belirtti.

Bir Yudum Aşk Tanıtım Bülteni ve Arka Kapak Yazısı

Ölseydin,

Belki de seninle ölürdüm,

Ama sen en olmazı seçtin

Ve gittin…

Ben ise sende kaldım,

Yarım bir şekilde,

Yarım diyorum, alınma,

Ruhum sende kaldı,

Bedenim bende…

Peki, dediğin gibi olsun şimdi git,

Ben de bakmam ardına,

Hatırlamam gözlerini, hatırlamam sözlerini,

Sildim mi tam silerim ben de,

Yarın bir gün gördüm mü, bir taraflarda,

Sanki bir yerlerden tanıyorum dercesine silerim,

Bırak seni, varlığını bile unutur silerim…

Kitabı 16-17 Yaşlarımda Yazdım

Kitabın rengi olarak kırmızı rengi aşkın rengi olması vesilesiyle seçtiğini belirten Bozkurt, ön kapakta yer alan çay fincanını kahve severlerin aksine çayın aşk içeceği olarak benimsendiğini düşünmesiyle ortaya çıktığını ve tasarım için Damla hanıma teşekkür ettiğini söyledi. Kitap içerisinde kullanılan birçok figürün okuyucuların kitaptan sıkılmadan okuyabilmeleri için kullandığını belirtirken, kitabı 16-17 yaşlarında tamamladığını ancak yayınlamak için üniversite sürecinin tamamlanmasını beklediğini de sözlerine ekledi.

İlkokul Sıralarında 10 Kıtaya Varan Şiirler

Bir Yudum Aşk kitabını çocukluk aşkını ilk yaşadığı sıralarda kaleme aldığını belirten yazar, ilk defa ilkokulda konuşmaktan çok yazmak eylemini kendisine yakın hissetmesiyle yönelim gösterdiğini anlattı. Daha sonra çocukluk aşkı olarak tanımladığı Asi Hanım (kendi aralarında kullandığı takma isim) ile mektuplaşma sürecine başlamasıyla kitap fikrinin ortaya çıktığını böylelikle yazmaya başladığını belirtti. Her ne kadar kitap yazma fikri mektup olayından sonra başlasa da ilkokul sıralarında 10 kıtalık şiirler yazdığını belirten yazar, ilk defa şiir yazma fikrini ise babası Ali Bozkurt’un askerlik anıları arasında okuduğu şiirlerle edindiğini belirtti.

Ödülü Kazandıran Bir Yudum Aşk Kitabından Alıntılar

  • Hiç gidemem diyordun ya Bak ayrılığa başrol yazılar sana…
  • Sayfalarca seni yazmak, aşkı tarif etmenin en güzel şekli bence…
  • Ve aşk öyle bir şey ki; “Mutluluk” diye yaşattıklarını, “Pişmanlık” diye burnunuzdan getirir yıllarca…
  • Aşkı, bir nefesi İki kişinin alması zannedersin, Sonra bir bakarsın ki; Nefesi sadece o almış Ve sen nefessiz kalmışsın…
  • Kimisi için en iyi anlaştığındır aşk, Kimisi içinse en iyi tartıştığın…
  • Başkalarının tecrübeleriyle yaşadığınız aşklara, Sizinmiş gibi sahip çıkmanız saçma değil mi?
  • “Söyleyemediklerim içimde bir kor, Gel hadi oku beni, Sende bulayım kendimi…”
  • Kime çok değer verirseniz İlk o üzer sizi…
  • “İnsanların duygularıyla oynamayın! Çünkü bazen ellerindeki tek varlıkları Umutları oluyor.”
  • “Kırdığınız her kalbi bir köşeye not alın, Gün gelecek teker teker iade alacaksınız.”

Cuma Bozkurt Kimdir?

1991 yılında Gaziantep’te dünyaya ailesinin ilk çocuğu olarak dünyaya gelen Cuma Bozkurt, ilkokul ve ortaöğretimini yine bu şehirde tamamlamıştır. Üniversite eğitimi için Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji bölümü tercih eden Bozkurt, eğitimi sürecinde birçok üniversite topluluğuna (kulübüne) başkanlık etmiş ve nispeten sessiz bir şehir hayatına sahip olan Karaman için özel gece partileri, gezi turları ve konser organizasyonları gibi birçok organizasyona öncülük ederek popüler kültürün şehre taşınmasına yardımcı olmuştur. Aynı dönemde literatürde henüz çok yeni bir iş modeli freelance dijital danışmanlık işini yürütmektedir. Arama motoru optimizasyonu (SEO), SEM ve firmaların dijital pazarlama dünyasına adaptasyonu süreçlerini yöneten Cuma Bozkurt üniversite hayatı sonrasında da bu alana yöneleceğini ve geleceğini bu şekilde yönlendirmek istediğini belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı